Oylar sayılırken iftar arası verilmeyecek

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) alabildiğine hareketli. Seçime katılan tüm siyasi partilere, YSK tarafından davetiye gönderildi, “Gelin sonuçları YSK’da izleyin“ denildi. Gazeteciler için de bir oda tahsis edildi. YSK Başkanı Ahmet Yener, “Bu seçimde de Türkiye’ye bir demokrasi dersi verileceğini umut ediyoruz” dedi. Yener, seçim günü ve akşamı ile ilgili yapılacak çalışmaları SÖZCÜ’ye anlattı. YSK Başkanı, en çok sorulan “Ramazan olması nedeniyle sayım esnasında iftar arası verilecek mi?’ sorusuna yanıtla başladı:

“Yasa gereği sayım işlemleri aralıksız devam edileceği için kurul olarak iftar arası verilmemesini kararlaştırdık. Ne olursa olsun ara verilmeden sayım işlemleri devam edecek.” Yener şöyle devam etti:

BAZI SAYIMLAR UZAYABİLİR

“Seçim sonuçlarını bir-iki saniye farkla siyasi partilerimizle paylaşıyoruz. Bazı yerlerde gecikmeler olursa bununda sebebi sandık başında partilerin oyların geçerli-geçersiz olduklarına dair itirazları, bunu da sandık kurullarında karara bağlanması süreçleri. Örneğin Ankara’nın bir ilçesinde 34, bir başkasında 10 parti seçime katılıyor. Çankaya’da sonucu almak bu sebeple uzun sürebilirken, Etimesgut’ta daha kısa sürebilir. İstanbul’da bağımsız aday sayısı, partiden daha fazla. Bu da sayımın daha uzun sürmesini gerektirecek bir ayrıntı. Örneğin Sarıyer gibi birçok ilçemizde de bağımsız adaylarımız var. Yine oradaki sonuçların daha geç neticelendirmesi mümkün.”

HERKES OYUNU KULLANSIN

Yener, propaganda sürecinde vatandaşların sağduyulu davrandıklarını, sandık sonuçlarının da vatandaşların takdiri olacağından buna herkesin saygı duyması gerektiğini belirtti. YSK Başkanı “Vatandaşlarımız oy kullanacakları yerlere sakince gitsinler, demokratik haklarını kullansınlar. Herhangi bir tatsızlığa, gerginliğe yol açmadan seçimlerin sonuçlanmasını beklesinler. İçişleri Bakanlığımızla koordine halindeyiz. Seçim güvenliği konusunda tüm tedbirlerini aldılar. Seçmenlerimizin gönül rahatlığıyla oylarını kullanmalarını ve dünyaya demokrasi dersi vermelerini diliyorum” dedi. Yener, deprem bölgesindeki il ve ilçelerimizde de seçim için tüm hazırlıkların tamam olduğunu belirtti.

YAYIN YASAĞI ERKEN SAATTE KALDIRILACAK

Seçimlerle ilgili yayın yasağının ne zaman kalkacağı konusu merak ediliyor. YSK Başkanı Ahmet Yener şunları anlattı:

“Saat 17.00’de oy verme işlemleri bittikten sonra kurulu toplayacağız ve karar vereceğiz. Ama 17.00’den sonra ‘Yayın yasağı hemen kalkmıştır’ deyip ilk verileri de paylaşmayı düşünmüyoruz. 32 ilimizde oy verme işlemleri saat 16.00’da sona eriyor. Bu saat farkından dolayı zaten elimizde bir takım veriler olacak. Yayın yasağının saat kaçta kaldırılması konusunda parti temsilcilerimizin de görüşlerini alıp orta bir yol bulacağız. Saat 21.00’den önce sonuçların kamuoyuna duyurulması hususunda bir karar almayı düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x