Seçime hazırlanan İstanbul Tabip Odası, sağlık bakanının sözlerine tepki gösterdi: ‘Ele geçirmek istiyorlar’

İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) seçimli olağan genel kurulu, 5 Mayıs’ta yapılacak. Genel kurul öncesi Demokratik Katılım Grubu’nun listesinden yeni yönetime aday olan Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu (TTB-AHEK) Başkanı Emrah Kırımlı, Cumhuriyet’e konuştu. Seçime yönelik ortak bir adaylık çalışması yürütüldüğünün altını çizen Kırımlı, “Biz eşitler arasında bir seçim yapıyoruz. Niyetimiz; iyi hekimlik ilkeleri, bizim haklarımızın korunması ve toplumun da sağlık hakkına kavuşması” dedi. Kırımlı, “Mücadelemizin temel noktası Sağlık Bakanlığı’nın kendisi ve politikaları. Hem hekimlerin emeğini sömürüyor, hem de yurttaşın sağlık hakkını gasp ediyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Fahrettin Koca’nın “Bütün hekim arkadaşlarımı, amacı sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olması gereken tabip odalarını desteklemeye davet ediyorum” çağrısına dikkat çeken Kırımlı, “Bakanın çağrısı, bizim ettiğimiz mücadelenin başarısını gösteriyor. Bakanlığın zorlandığını ve bu mücadele alanını ekarte etmek istediğini gösteriyor” diye konuştu. Kırımlı, “Daha önce “Tabip Odaları” kapatılsın gibi bir niyetleri olmuştu. Ama Tabip Odaları, anayasal kurumlar. Hekimler buna izin vermezdi. Bu şekilde ele geçirmeye çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“SORUNUN KAYNAĞI BAKANLIK”

Kırımlı, “Mavi-beyaz reformlarla bakanlık iyi bir şey yapacakmış gibi kısa bir izlenim oldu. Ancak arkası gelmedi. Hâlâ cezaya dayalı sistem var. Hâlâ ücretler açlık sınırı altında. Şiddet durmaksızın devam ediyor. Sorunun kaynağı bakanlık zaten” dedi. Temel amaçlarının emeği savunmak olduğunu belirten Kırımlı, “Bakanın odalara yönelik açıklaması, bir tür ötekileştirme. Sanki oda yönetimini bakanlık ele geçirse sağlık sorunları çözülecek gibi bir algı yaratıyor. Çözecekse çözsün, yetki onda” değerlendirmesinde bulundu. Kırımlı, hekimlerin algı oyunlarına gelmeyeceğini düşündüğünün de altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x