Yargıtay Başkanı İlk 3 Turda Seçilemedi! Gözler Yarında

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresi dolduğundan dolayı bugün başlayan seçimlerin üçüncü turunda da hiçbir aday salt çoğunluğu elde edemedi. Seçimlere yarın dördüncü tur oylamasıyla devam edilecek.

Akarca, Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020 tarihinde seçilmiş, 4 yıllık görev süresi dün sona ermişti.

YENİ BAŞKANIN BELİRLENMESİ İÇİN OYLAMALAR DEVAM EDİYOR

Bu kapsamda, Yüksek Mahkeme bünyesinde 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanın belirlenmesi için Yargıtay’da sandık kuruldu ve sabah saat 08.00 itibarıyla Yargıtay üyeleri sandık başına gitti.

Seçimin ilk iki turunda hiçbir aday, Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu olan 348 oyu alamadı, bu nedenle üçüncü tur oylama yapıldı.

ÜÇÜNCÜ TUR SONUÇLARI

Seçimin üçüncü turunda, Yargıtay Başkanı Akarca 110, Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak 22, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ile 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk 96, 12. Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal ise 10 oy aldı.

Bu sonuçla birlikte, seçim yarın yapılacak dördüncü tur oylamasına ertelendi.

DÖRDÜNCÜ TUR VE DEVAMINDAKİ PLANLAR

Seçimin dördüncü turunda, üçüncü turda en yüksek oyu alan adaylar Akarca, Kerkez ve Şentürk yarışacak. Dördüncü ve beşinci tur oylamalarında da salt çoğunluk sağlanamazsa seçim, yeniden adaylık başvurusunda bulunanlarla tekrarlanacak.

Seçimlerde üye tamsayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x